انواع کاغذ و مصارف آن در صنعت چاپ


انواع کاغذ و مصارف آن در صنعت چاپ

مقدمه
اهمیت مواد مصرفی در صنعت چاپ:
با توجه به این که فعالیت ها در زمینه ی چاپ بسیار متنوع می باشند،مواد مصرفی این فرآیند متنوع و گسترده هستند.
عمده ترین مواد اولیه ای که در این صنعت مورد استفاده قرار می گیرد شامل کاغذ و مرکب چاپ می باشد.شناخت بیشتر راجع به این مواد اولیه باعث افزایش کیفیت خروجی فرآیند می باشد و نتایج مطلوب تری را در پی خواهد داشت.
به منظور پیشرفت در صنعت چاپ لازم است علاوه بر شناخت تجربی از مواد اولیه،کسب دانش فنی در زمینه های مختلف از جمله در زمینه مواد اولیه ی چاپ نیز موردتوجه قرار گیرد.

کاغذ یکی از مهمترین مواد اولیه در فرآیند چاپ:
در دنیای امروز بیش از 3 هزار نوع محصول کاغذی تولید می شودکه هر کدام از این محصولات با توجه به کاربردی که دارند نیازمند نوع خاصی از کاغذ می باشند.
در واقع با توجه به نقش کاربردی محصول و عمر مفید آن،نوع کاغذ انتخاب می شود.نوع کاغذ بر کیفیت محصولات چاپی تاثیر به سزایی دارد.

چهار ویژگی مهم جهت دسته بندی ویژگی های مختلف انواع کاغذ و مقوا:
الف)ویژگی های فیزیکی: مانند ضخامت،بالک و وزن پایه،دانسیته
ب)ویژگی های مکانیکی مانند مقاومت به پاره شدن،مقاومت به ترکیدن، مقاومت کششی،مقاومت به تا خوردن و ...
ج)ویژگی های شیمیایی مانند PH،مواد افزودنی موجود در آن،واکنش پذیری و ...
د)ویژگی های نوری مانند سفیدی،زردی،روشن و مات بودن و ...

با توجه به ویژگی های متعددی که نام برده شد،می توان اظهار داشت که با توجه به نوع ویژگی ها و ترکیب آنها،روابط بین این ویژگی ها بسیار متنوع است  و در انواع مختلف کاغذ متفاوت می باشد که مطمئناً بر ویژگی کاربردی محصول تاثیر به سزایی دارد

.
انواع کاغذ با توجه به نوع مصرف آن:
در صنعت کاغذ سازی،انواع کاغذ به چهار گروه تقسیم می شود:
الف)کاغذ و مقوای گرافیکی
ب)انواع مقوای بسته بندی
ج)کاغذ های بهداشتی
د)کاغذهای صنعتی برای مصرف اکترونیکی

انواع کاغذ مصرفی در چاپ:

کاغذ روزنامه:
این نوع کاغذ خاصیت جذب مرکب بالایی دارد و از ارزانترین نوع کاغذ چاپ است.این نوع کاغذ جهت چاپ روزنامه و موارد چاپی نظیر آن استفاده می شود.این نوع کاغذ به صورت رول یا ورق عرضه می گردد.

کاغذ تحریر:
این نوع کاغذ جهت نوشتن با خودکار تولید می شود و قیمت آن از کاغذ چاپ بیشتر می باشد.کاغذ تحریر را می توان در انواع رنگ و با خط و نقش معین تولید کرد.

کاغذ گلاسه مات یا براق:
پوشش سطح کاغذ گلاسه خام صاف است و جذب مرکب را بهبود می بخشداز یان نوع کاغذها جهت چاپ کارهایی با کیفیت بالا استفاده می شود.در واقع چاپ تصاویر تک رنگ و چند رنگ با یفیت بالا،نیازمند کاغذ صاف و یکدست می باشد.برای مثال برای چاپ مجله و یا کارت ویزیت از این نوع کاغذ استفاده می شود.

کاغذ خودکپی:
این نوع کاغذ مانند کاربن عمل می کند و با فشار قلم بر کاغذ زیرین خود نقش هایی به رنگ سیاه آبی ایجاد می کند.

کاغذ انجیلی:
این نوع کاغذ مناسب نوشتن نمی باشد و به منظور چاپ کتاب های با ارزش با صفحات بالا استفاده می شود.از ویژگی های این کاغذ نازک بودن و خاصیت پشت گوشانی آن است.

کاغذ چسب:
چسب این نوع کاغذ در اثر آب فعال می شود و دارای انواع مختلفی از قبیل کاغذ گلاسه،کاغذ کرومو،کاغذ رنگی و ... می باشد.

کاغذ پوستر:
انواع مختلفی از این کاغذ در بازار وجود دارد.ویژگی کاغغذ پوستر داشتن سطحی صاف و براق در یکرو و سطحی زبر در طرف دیگر است.از این ویژگی جهت چسباندن پوستر بر روی تابلو استفاده می شود.

کاغذ کرومو:
ویژگی این کاغذ پوشش بسیار زیاد در یک طرف آن می باشد که از گلاسه بیشتر است.به صورت معمول در گاپ اتکت و برجسته استفاده می شود.

کاغذ صنعتی-کرافت:
این نوع کاغذ تنوع بالایی دارد و بسیار با دوام است.کاغذهای صنعتی سفید نشده جهت بسته بندی به کار برده می شود و کاغذ های کرافت سفید شده برای تهیه کاغذهایی که پیوستگی بافت آنها قوی می باشد مورد استفاده قرار می گیرد.

کاغذ افست:
این نوع کاغذ در برابر رطوبت بسیار مقاوم است و با ماشین چاپ بسیار سازگار است.کاغذ افست مصارف گوناگونی از جمله کتاب و مجله و مصارف پستی دارد.معمولاً به صورت سفید استفاده می شود اما انواع رنگی آن نیز موجود است.


کاغذ کپی:
همانطور که از نام کاغذ پیداست،جهت تکثیر از آن استفاده می شود.در این نوع کاغذ باید توازن جذب مرکب رعایت گردد.یکی از ویژگی های کاغذ کپی،حرکت راحت آن در دستگاه چاپ می باشد زیرا کاغذ نباید در حین چاپ دچار چین خوردگی شود.

کاغذ پلاست:
این نوع کاغذ علاوه بر تمامی ویژگی های کاغذ و مقوای معمولی،در مقابل پوسیدگی و پارگی بسیار مقاوم هستند و به همین جهت در تولید حصولات چاپی که ماندگاری در آنها حائز اهمیت است،استفاده می شود.
برای مثال،جهت تولید محصولات اداری مانند پوشه اداری که بعد از سیر مراحل مختلف باید بایگانی شوند از این نوع کاغذ استفاده می شود.

کاغذ پشت چسب دار:
این نوع کاغذ جهت نشانه گذاری محصولات غیر چاپی استفاده می شود.(مانند قوطی ها و بطری ها)

کاغذ امنیتی:
از این نوع کاغذ جهت جلوگیری از جعل استفاده می شود.برای مثال برای چاپ اسکناس و یا چک از کاغذ امنیتی استفاده می شود.

کاغذ تیشو:
این نوع کاغذ،وزن پایه ی کمی دارد و برای تولید محصولاتی نظیر دستمال کاغذی،دستمال سفره و حوله دستی استفاده می شود.مطالب مرتبط
تبلیغات خلاقانه بیلبوردها و کاتالوگهایFedex
شرکت Fedex با ارائه تبلیغات هوشمندانه و نمایش سرعت در تحویل بسته،خود نمایی میکند
درباره نویسنده
پریسا لک

مدیر فروش و بازاریابی شرکت نرم افزاری رنگارنگ. علاقه مند به حوزه ی تبلیغات و بازاریابی و مدیریت اطلاعات می باشم. رشته ی تحصیلی ام در مقطع کارشناسی، مدیریت بازرگانی و در مقطع کارشناسی ارشد ،مدیریت بازرگانی در گرایش بازاریابی می باشد.
نظرات

دیدگاه
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
نام
ایمیل
وب سایت
دیدگاه
نظر شما ثبت شد.
اطلاعات وارد شده نادرست است.